who can resist a free cereal?

Thursday, March 11, 2010


Here is from a shopping trip last night. I had a bunch of coupons that were going to expire today and I was not sure I could make it there today, so I ran out last night on the first day of the sale. The last month this store has been good to me with various sales. I have stocked up on some much needed items. There is tons of cereals on sale this week, I only bought the ones I had coupons for the most part. Good thing, because we are on our last box of corn flakes and have been out of oatmeal squares for a few months now and have not been able to stock up on.

We did two transactions and spent a total of $11.48 for all of it.

Here is the details for those who want it.

Transaction #1
6 Corn Flakes for ($1 each) $6
used 3($1.50 off 2 boxes) and 3 doublers = final price free

3 raisinbran extra for $ 6
used $1 off 1 & $2 off 2 & 1 doubler = .50 for one and $1 for the other two

Used $1 off when you buy 3 Kelloggs cereals

Final cost for 9 boxes of cereal came out to $1.50 (Happy dance)

Also bought 3 avocados for $1.50
1 box of nature valley bars for $1.50 (had coupon, but did not bring it with me)

Total spent on transaction # 1 was $4.50


Transaction #2
2 Orange juices $1.50 each
4 hotpockets $2 each, but on sale with store coupon for $1.50 each
used .75 off of 3 & doubler
Used $10 off frozen food coupon for a total = free with $2.25 overage on hot pockets & juice

5 boxes of Quaker squares $5

3 honey nut cherioes $1.50 each ($4.50)
3 coupons $1 off & $1 off 3 GM cereals & 1 doubler = free
1 Barilla pasta .88
coupon for .75 off and doubler= free with .37 overage

1 box of nature valley bars $1.50
shortcuts card coupon for .40= $1.10 (again didn't have a coupon with me, but it could have been lower)

6 boxes of fruit snacks/ roll ups $6
used 3 ( .50 off 2) & shortcuts card coupon for .50 off 2 & 1 doubler = total for 6 boxes $3.50

Total spent $6.98 & I got coupon for $2.50 off my next shopping trip.

Receipt said we saved 89% & 90% on our shopping trip. I find this a flawed #, because I would never pay full price, but it is flattering.

All in all, 35 items for $11.48 is 33 cents an item. Our oldest daughter uses the hot pockets for lunch at school and they always want me to buy fruit snacks, but it is a item I rarely buy, so it is a good treat for the kids lunches.

2 comments:

Amanda Davis March 11, 2010 at 11:13 AM  

You are amazing! I have got to start watching the adds better!

Julia Shinkle March 17, 2010 at 7:15 AM  

I'm glad you posted this I am want to start couponing. I am going to have to check out the links on your side bar...way to go!